Goldsmith Road, Rotherham, S65 2LY

arnold.centre@rotherham.school

01709 828983

Arnold Nursery School and Children’s Centre

'A special place to be'

A A A

Our governors are committed to supporting the centre in order to provide a nurturing and stimulating learning environment for our children. They understand the centre and its individual needs, meeting regularly to ensure that we continue to provide excellence. They meet once every term to discuss nursery and other issues. You can contact the governors via the school office. 

Our Governors:

Amanda beatson (Co-opted)

Chair of Governors

Finance, Personnel & premises Committee Vice-Chair Training &

Development and Data Protection Governor

Amy Hughes (LA Governor)

Vice-Chair of Governors

Curriculum & Improvement Committee Chair SEND Governor

Peter Gerrard (Ex-Officio)

Executive Head Teacher 

Finance, Personnel & Premises Committee Member

Curriculum & Improvement Committee Member

Parent Governor

Finance, Personnel & Premises Committee Chair

Curriculum & Improvement Committee Member

Clare Jones (Parent Governor)

Curriculum & Improvement Committee

Vice-Chair Curriculum Governor

Sharon Stones (Co-opted)

Head of School

Finance, Personnel & Premises Committee Member Curriculum &

Improvement Committee Member

Pat Myers (Co-opted)

Finance, Personnel & Premises Committee Member

Curriculum & Improvement Committee Member

Health & Safety Governor

Sarah Sayles (Teacher)

Curriculum & Improvement Committee Member

Lynn Tunney (Co-opted)

Finance, Personnel & Premises Committee Member

Safeguarding & Looked After Children Governor

Governing Body

Name
 Arnold Governor Meeting dates.pdfDownload
 CI Terms of reference.pdfDownload
 FPP terms of reference doc.pdfDownload
 Governor info updated May 19.pdfDownload
 How to become a governor.pdfDownload
Showing 1-5 of 5

Our governors are committed to supporting the centre in order to provide a nurturing and stimulating learning environment for our children. They understand the centre and its individual needs, meeting regularly to ensure that we continue to provide excellence. They meet once every term to discuss nursery and other issues. You can contact the governors via the school office. 

Our Governors:

Governor

Name

Type of

Governor

Business Interest

Other schools governed

Relationships

 with staff/ members of the governing body

Committee

Membership

Date of Appointment

Date term expires

Attendance at meetings 2017/18

Attendance at Meetings 2018/19

SFP

7/3/18

FGB

25/4/18

SFP

16/5/18

FGB

3/10/18

FPP

18/10/18

CI

 30/1/19 

FPP

13/2/19

FGB

20/3/19

CI

3/4/19

 FPP

 8/5/19

Amanda

Beatson

Co-opted

(Chair)

None

Badsley Primary

None

FGB

FPP

14/10/2015

13/10/2019

 

       

Amy

Hughes

LA

(Vice Chair)

None

 

None

FGB

CI

17/05/2017

16/05/2021

 

       

Sarah

Sayles

Staff

None

 

None

FGB

CI

04/09/2017

03/09/2021

       

Pat

Myers

Co-opted

None

 

None

FGB

FPP

CI

12/06/2013

11/06/2021

     

Lynn

Tunney

Co-opted

None

 

None

FGB

FPP

12/06/2013

11/06/2021

         

Peter

Gerrard

Co-opted

Executive Headteacher

None

 

None

FGB

FPP

CI

07/03/2018

06/03/2022

     

Sharon

Stones

Ex-Officio

Head of School

None

 

None

FGB

FPP

CI

14/10/2015

 N/A

     

Clare

Jones

Parent

None

 

None

FGB

CI

16/05/2018

15/05/2022

 

       

Governor

1

Parent

None

 

None

FGB

FPP

CI

16/05/2018

15/05/2022

   

     

Vacancy

Parent

                               

Vacancy

Co-opted

                               

Vacancy

Co-opted

                               

 

 

 

FGB    Full Governing Body

FPP     Finance, Personnel & Premises Committee

CI        Curriculum & Improvement Committee

Governor

Name

Type of

Governor

Business Interest

Other schools governed

Relationships

 with staff/ members of the governing body

Committee

Membership

Date of Appointment

Date term expired

Attendance at meetings 17/18

FGB

20/9/17

SFP

8/11/17 

FGB

7/2/18

SFP

7/3/18

FGB

25/4/18

SFP

16/5/18

Ann

Payne

Co-opted

None

 

None

Full

12/06/2013

16/05/2018

resigned

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Carla

Thompson

Co-opted

None

 

None

Full

22/01/2014

25/04/2018

resigned

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Denise

Venn

LA

(Vice Chair)

None

 

None

Full

01/09/2011

25/04/2018

resigned

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Claire

Drury

Parent

None

 

None

FGB

CI

17/05/2017

22/03/2019

resigned